Bengt Olsen - Upplevelsen

08 nov - 22 nov
00.00
Galleri Borgenhag Holmqvist

Bengt Olsen ställer ut oljemåleri i utställningen "Upplevelsen".

Vernissage 8 november 12.00-16.00.
I samband med vernissagen (13.00-14.00) håller Bengt en föreläsning om Gustav Albert Andersson – Eskilstunakonstnären vars liv och konst han levandegör genom bilder och berättelser. Välkommen till en eftermiddag fylld av konst, historia och inspiration!

Övriga öppettider under höstsalongen:
Onsdag 12 september 16.00-18.00
Lördag 15 september 12.00-15.00
Onsdag 19 september 16.00-18.00
Lördag 22 september 12.00-15.00

Galleriet ligger på Köpmangatan 35 i Eskilstuna.

Bengt Olsen är en erfaren konstnär och folkbildare med över 25 års verksamhet inom konst och kultur. Han bor och arbetar i Laxne i Sörmland, där han ägnar sig åt måleri och skrivande på heltid.

Bengt har studerat konst och konstvetenskap vid folkhögskola och universitet och har en lång rad utställningar bakom sig – bland annat på Södertälje Konsthall, Grünewaldvillan i Saltsjö­baden, Galleri 96 i Stockholm och Konst­främjandet. Han tilldelades Hembygd­srörelsens stipendium 2021 och har även medverkat i radio och föreläst flitigt om konsthistoria på folk­högskolor, bibliotek och kulturhus runt om i landet.

Utöver sitt måleri är han författare till boken Konstfruset – en personlig skildring av hans liv och konstnärliga resa.