Barnens Julvärld med Nassim Al Fakir

13 dec
14.00 - 15.00
Eskilstuna Teater

Barnens Julvärld är en sprudlande julshow för hela familjen med Nassim Al Fakir. Musik, skratt och julmagi på turné i hela landet.

Lagom till jul bjuder vi in till en fartfylld, färg­sprakande och hjärtvärmande julföreställning för hela familjen: Barnens Julvärld, med den folkkäre artisten Nassim Al Fakir i spetsen. Det blir en magisk show fylld av musik, humor, interaktivitet och tokiga upptåg.

Perfekt för barn mellan 3 och 10 år, och deras vuxna.

I Barnens Julvärld möter vi den tokiga tomte­nissen Nassim, som av misstag råkat blanda ihop alla julklappar... och kanske även texterna till julsångerna. Med hjälp av publiken försöker han lösa julens mysterier – och det blir en före­ställning där allt kan hända.

Showen bjuder på välkända jullåtar i nya tappningar, levande musik, interaktiva inslag och massor av skratt. Barnen får sjunga med, klappa takten och vara en del av äventyret – direkt från sina platser.

"Julen är magisk – och det är något alldeles speciellt att få skapa den magin tillsammans med barnen. Vi skrattar, sjunger, klantar oss lite – och framför allt har vi riktigt kul tillsammans. Det är så jag tycker en julshow ska vara." - Nassim Al Fakir

Barnens Julvärld är inte som någon annan julföreställning – det är en ny, musikalisk, tokrolig och hjärtlig upplevelse skapad med barnens perspektiv i centrum. En show där publiken får vara med, där julen vänds lite upp och ner – och där skrattet står i centrum.

Dörrarna öppnar 13.00.
Föreställningen börjar 14.00.

bk26