Wild Waves seglarskola

Med Svenska Seglarförbundets seglarskola Wild Waves får du en kvalitetssäkrad kursplan, kunniga och inspirerande ledare och äventyr och minnen för livet. Seglarskolan passar barn och ungdomar från cirka 8 år. För att delta behöver du kunna simma 200 meter.
För barn upp till cirka 14 år sker undervisningen i optimistjollar, en stadig jolle som är bra att lära sig segla i. Om du inte har en egen optimistjolle kan du låna båt på plats. Vi har både nybörjar- och fortsättningsgrupper.
Födda 2016–2018 har seglarskola 8.00–12.00.
Födda 2011–2015 har seglarskola 13.00–17.00.
Optimistjollen är en utmärkt liten jolle för barn att lära sig segling i men vi vill även ge äldre ungdomar chansen att prova på och utveckla sin segling. Därför erbjuder vi de äldre ungdomarna att segla i våra lite större båtar, RS Feva och C55 där man seglar 2-4 personer i varje båt.