Utdelning av Selanderpriset 2026 - till försvar för det fria ordet

När det fria ordet trängs tillbaka måste vi stå ännu rakare.
2026 års Selanderpris tilldelas organisationen Reportrar utan gränser för deras outtröttliga arbete under 40 år för yttrande- och pressfriheten. Priset delas ut av Eskilstuna-Kurirens stiftelse och prissumman är på 100 000 kronor.
Erik Larsson, talesperson för Reportrar utan gränser Sverige, håller i samband med prisutdelningen ett anförande under rubriken ”När det fria ordet trängs tillbaka måste vi stå ännu rakare".
I en tid när yttrande- och pressfriheten i världen kringskärs i en allt snabbare takt behövs fler röster för att värna det fria ordet och de oberoende medierna. Reportrar utan gränser bidrar till detta arbete genom sitt stöd till journalister som hindras i sitt arbete, sitt årliga pressfrihetsindex och opinionsarbete för det fria ordet.
Under 2025 försämrades pressfriheten, den yttersta garanten för demokratin, i en fjärdedel av alla länder i världen. Mediefriheten minskar, trakasserier av journalister ökar. Att censurera media och förvränga sanningen är det främsta vapnet mot demokratin i länder som styrs av autokrater. Därför behövs motkrafter som Reportrar utan gränser som stöttar de modiga publicister och journalister som likt J A Selander är beredda att också med stora personliga uppoffringar och ofta utsatta för hot och trakasserier berättar sanningen om övergrepp mot människor och hoten mot demokratin.
Selanderpriset instiftades 2022 av Eskilstuna-Kurirens stiftelse för att erinra om den tidigare chefredaktören för Eskilstuna-Kuriren J A Selanders gärning. Han har framför allt har gjort sig känd för att under åren före och under andra världskriget ha tagit strid för det fria ordet mot vad han ansåg var feghet och anpasslighet för nazismen.
[Foto: Jonas Gratzer]
----------------
Folk och Kultur är Sveriges största kulturpolitiska konvent som 4-7 februari 2026 arrangeras för nionde året, med Eskilstuna som värdstad. Under fyra dagar fylls Munktellstaden med seminarier, workshops, föreläsningar, konst och musikupplevelser. I Volvo CE Arena finns utställartorg och scener där det är fri entré under hela konventet. För att ta del av hela programmet behövs deltagarpass.
På Folk och Kulturs hemsida finns hela programmet och information om deltagarpass.
Fler programpunkter under Folk och Kultur med fri entré.
Med reservation för eventuella ändringar.