Minneskväll för Kristallnatten

Vi minns Kristallnatten och Förintelsen!
Det har gått 87 år sedan natten den 9 november 1938 då judiska hem, butiker och synagogor målmedvetet förstördes i Nazityskland. Kristallnatten blev startskottet för den systematiska förföljelsen som ledde fram till Förintelsen. Vi samlas för att minnas 6 miljoner judars död, hedra överlevarna och aktivt motverka all form av antisemitism idag.
Tyvärr har antisemitismen ökat på många håll, men historien påminner oss: När diskriminering, hat och antisemitism får växa fritt, leder det till mörker för alla. Därför vill vi tydligt säga: "Antisemitismen har ingen plats i vårt svenska samhälle".
Minneskväll för Kristallnatten
Medverkande:
- Lars Adaktusson föreläser och svarar på frågor. Han är kolumnist, journalist, tidigare ledamot i Sveriges riksdag och Europaparlamentet (KD) och ordförande i Vänskapsförbundet Sverige–Israel.
- Anette Anders ger kvällen en stämningsfull inramning med sitt vackra pianospel - pianist
Bengt-Ove Andersson från Vänskapsförbundet Sverige–Israel Mälardalen inleder.
Vi hoppas att kvällen blir en stund av reflektion och hopp och stärker vårt ansvarstagande för samtiden och framtiden.
Tillsammans kan vi säga: Aldrig mer!