Kunskapsbaren - är dagens konspirationsteorier vår tids vidskepelse?

29 sep
16.30 - 18.30
Elite Stadshotellet

Kunskapsbaren är Kunskapsfestens kanske mest lättsamma och roliga sätt att få till sig forskning, nya tankebanor och insikter. Kunskapsbaren är en festlig mix av stå upp-komik, forskning och musik i barmiljö - som en lite roligare och smartare AW.

Årets ämne är konspirationsteorier och vi ställer oss frågan om Putin har en dubbelgångare? Lever Elvis? Varför tror vi på konspirationsteorier och hur kan de skada våra relationer och vårt samhälle? Ersätter dagens konspirationsteorier dåtidens vidskepelse eller till och med religion? Är de ett hot mot demokratin?

Medverkande:

  • Karin Adelsköld, komiker och samtalsledare.
  • Andreas Isvoosig, artist som spelar och sjunger Elviscovers.
  • Mia Liinason, professor genusvetenskap, Lunds universitet.
  • Johan Nordensvärd, universitetslektor statsvetenskap, Linköpings universitet.

Bar:
Köp vad du vill dricka, öl, vin eller alkoholfritt. Enklare mat och tilltugg finns att köpa. Baren öppnar 16.30 och programmet startar 17.00. Kom i tid, antalet platser är begränsat.

Kunskapsbaren är en del av Kunskapsfesten 2023.