Äppelplockardag med visningar

16 sep
13.00 - 16.00
Lagersbergs säteri

Följ med på en spännande visning och lär dig om Lagersbergs säteris historia. Avsluta med att plocka äpplen i den vackra trädgården eller fika i det mysiga caféet.

Följ med på visning
Visningar startar 13.00, 14.00 och 15.00 och varje visning är 30 minuter lång. Din guide berättar om Lagersbergs spännande historia. Vem fick bo på ett säteri? Hur kommer det sig att taket ser så speciellt ut? Hur såg rummen ut på familjen Perssons tid och vad hette gården före 1700-talet? Under visningarna får du gå in i huvudbyggnaden och statarbostaden. Begränsat antal platser per visning. Ingen föranmälan.

Plocka äpplen
Hjälp oss att ta hand om frukterna från träden i trädgården. Du får plocka med dig en kasse äpplen hem. Ta med egen kasse.

Passa på att fika
Caféet håller öppet 13.00-16.00 så passa gärna på att köpa en fika före eller efter du gått på visning eller plockat äpplen. I caféet kan du betala med kort och Swish.